„Az emlékezetnek méltó történetek” Fejezetek Bőcs község múltjából. Ezzel a címmel tartott előadást Nagy Katalin, melyben a 2008-ban megjelent településtörténeti monográfiáját mutatta be és dedikálta a bőcsi Faluházban, tudtuk meg Szegedi Lászlóné faluházvezető asszonytól.
A kötet Bőcs község történetének a kezdetektől 1990-ig, a rendszerváltozásig történő összegzése, mely a levéltári iratokra és egyéb fennmaradt írásos emlékekre, a falu területén előkerült régészeti leletekre, az egykori térképekre, valamint a bőcsiek visszaemlékezéseire, elbeszéléseire épül. Fontos forrása egy különleges helyi kortörténeti dokumentum, a külsőbőcsi Gyüker parasztcsalád által több generáción keresztül vezetett napló.
A monográfia kitér Bőcs népszokásaira, hagyományaira, a nép ajkán megőrzött régi történetekre, s a falu eseménytörténetének megismerése mellett a közigazgatás, a gazdaság vagy éppen a közoktatás változásaiba is betekintést nyerhetünk lapjain keresztül. A feldolgozást régi fényképek és térképek illusztrálják.
A szerző- Nagy Katalin régész-történész, a Szegedi Tudományegyetem oktatója, Bőcs szülöttje – szándéka szerint a mű hozzájárulhat ahhoz, hogy a Bőcsön élők, a Bőcsről elszármazottak és a község története iránt érdeklődők megismerhessék e Hernád-parti település múltját, hagyományait, értékeit.
A könyv megjelenését a település önkormányzata szponzorálta.
Szegedi Lászlóné faluház vezető
A könyvbemutatóról hamarosan a galériában tekinthetnek meg képeket olvasóink.
(Fotó: Zselinszki Nóra)