ELEKTRONIKUS LAKOSSÁGI BŰNMEGELŐZÉSI INFORMÁCIÓS RENDSZER
LAKOSSÁGI HÍRLEVÉL
2015. április
A besurranó tolvaj
avagy a „matracban tartott” értékek veszélyei
A tavaszi időjárás beköszöntével aktivizálódnak a besurranó tolvajok!
A tavaszias idő kicsalja az embereket a szabadba, a kertbe, ahol egyre hosszabb időt töltenek el. Megkezdődik a tavaszi nagytakarítás, a lakás átszellőztetése, miközben megjelenhetnek azok a bűnelkövetők, akik erre az alkalomra várnak és a könnyen megszerezhető zsákmányt remélve megpróbálnak bejutni a házba. A jogsértőknek nagy segítséget jelenthet egy szellőztetés végett nyitva hagyott ablak, vagy a záratlan kert kapu, melyeken át pillanatok alatt surranhatnak be az ingatlanba, és máris magukhoz veszik a mozdítható ingóságokat.
Elsősorban a családi házak, és a földszinti lakások vannak veszélyben, de a hétvégi házak esetében is előfordulhat ilyen típusú elkövetés, főként ott ahol őrizetlen, nyitva hagyják a bejárati ajtót, kaput és ablakokat.
A besurranó tolvaj érkezhet éjjeli is, ha észrevétlen be tud jutni, akkor képes arra is, hogy átkutassa a helyiségeket, amikor a háziak már mély álomba merültek.
Az ingatlanokból történő besurranásos lopás esetében nincs alsó értékhatár, akár 5 Ft eltulajdonítása is bűncselekmény elkövetését jelenti, és a tettest vissza lehet tartani a rendőr kiérkezéséig.
Figyelem! Előzze meg a bajt!
- Lehetőleg mindig tartsa zárva a bejárati ajtaját, földszinti ablakait, kapuját, és melléképületét akkor is, ha otthon tartózkodik, vagy csak rövid időszakra távozik. Az ajtókulcsait ne hagyja elérhető helyen, például villanyóra szekrényben, virágcserép, vagy lábtörlő alatt.
- Szellőztetéskor is legyen óvatos! Ne hagyja őrizetlen azt a helyiséget, melynek ablakát nyitva hagyta, mert egy perc alatt bemászhat a tolvaj. Szereltessen fémredőnyt, vagy fémrácsot ablakaira, melyek behatolást megakadályozzák.
- A bejárati ajtóra érdemes széles látószögű optikai kitekintőt tetetni, és belülről biztonsági lánccal ellátni, így idegenek megjelenése esetén biztonságosan szem előtt lehetnek az ajtó előtt állók.
- Ne tartson otthon nagy összegű készpénzt, és egyéb értékeit zárja el lemez- vagy pénzkazettába, és semmiképpen ne hagyja könnyen megszerezhető helyen, illetve ne vegye elő idegen előtt.
- Amennyiben tetten ért egy besurranó tolvajt mérlegelje a helyzetet, gondolja át szembe száll-e vele, mivel a dolog megtartása vagy a menekülés érdekében a jogsértő személy erőszakot is alkalmazhat. Mérlegelés közben érdemes közvetlen segítséget hívni.
- Haladéktalanul tegyen bejelentést a rendőrségen a 107-es vagy 112-es ingyenesen hívható telefonszámon, adjon meg minden információt a hatóság részére, és működjön közre az elkövetők elfogása érdekében.
- A rendőrség kiérkezéséig ne változtasson meg semmit, mert az esetleg rögzítésre alkalmas nyomokat megsemmisítheti, ezzel megnehezítheti a nyomozást.
- Kössön érték és kockázat arányos lakásbiztosítást, mely hozzájárulhat keletkezett kára megtérüléséhez.
Sokan gondolják, hogy megtakarításukat otthonukban tartják, ami fokozott biztonsági kockázatot rejt magában. Javasoljuk, hogy készpénzét, értéktárgyait ne a „matracban tartsa”, hanem olyan falba, falra szerelhető széfben, ami fokozottan védett a feltöréssel szemben. Ilyen kategóriájú, kellő biztonságot nyújtó széfek már 20-40 ezer forint áron beszerezhetők.
Az odafigyelés, és óvatosság a jó befektetés biztonságunk érdekében!
BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁG
BŰNÜGYI IGAZGATÓSÁG
BŰNMEGELŐZÉSI OSZTÁLY
+ 3501 Miskolc, Zsolcai kapu 32. Pf.:161
' (46) 514-500/23-27, fax: 27-37